Як зрозуміти немовля: зчитуємо невербальні сигнали

Як зрозуміти немовля: зчитуємо невербальні сигнали

Перші тижні з малюком можуть здатися молодим батькам досить складними: їм належить пізнати всі грані дитячого плачу, часто не розуміючи, що ж послужило його причиною. Але насправді таким чином малюк просто висловлює свої емоції або невдоволення через голод чи повний підгузок. А щоб навчитися розуміти дитину, важливо правильно зчитувати невербальні сигнали.

Втома та емоційне перевантаження

Знайомство з навколишнім світом є доволі виснажливим: нові запахи, звуки, як і зміна звичної картинки, можуть спричинити перезбудження, про що дитина повідомить занепокоєнням та гучним плачем. У цьому випадку найкраще — вирушити на прогулянку. Ідеальний перший транспорт — зручна коляска Cybex, яку легко придбати онлайн за посиланням: https://rozetka.com.ua/ua/detskie-kolyaski/c100389/producer=cybex/. І під розмірене погойдування немовля дуже швидко засне, щоб прокинутися вже в гарному настрої.

Голод чи спрага

Нестача молока — поширена проблема, особливо в перші 2–3 тижні після народження дитини. Саме в цей період материнський організм поступово перебудовується на грудне вигодовування. Голод легко розпізнати за такою поведінкою:

  • спроби знайти груди;
  • жувальні рухи ротом;
  • наполегливий, сильний плач.

Не варто поспішати відразу переходити на суміші, краще скористатися консультацією фахівця з ГВ, а також прикладати новонародженого до грудей у відповідь на його занепокоєння. У спекотні літні дні проблемою може стати не тільки голод, а й спрага, особливо за штучного вигодовування. У цьому разі варто дати трохи води — з пляшечки або ложки.

Дискомфорт або болісні відчуття

Про це повідомляє пронизливий, досить різкий плач, який не припиняється навіть за спроб взяти на руки, заколисати або погодувати. Дитина може:

  • вигинати спину;
  • активно смикати руками і ногами;
  • стискати кулаки.

Для початку варто перевірити підгузок, а якщо він чистий — спробувати ще раз заспокоїти та спостерігати за поведінкою протягом 15–20 хвилин. Якщо плач не припиняється, то варто відвідати педіатра.

Як реагувати на невербальні сигнали

Протягом першого місяця корисно записувати все, що відбувається з дитиною. Кожне її пробудження та засинання, активність у певні години, як і періоди плачу. Ці записи допоможуть поступово сформувати оптимальний режим годування та сну. А щоб дитина завжди була у відмінному настрої, за перших звуків плачу необхідно:

  • перевірити та за потреби змінити підгузок: саме в ньому найчастіше криється проблема несвоєчасного пробудження або різкої зміни настрою;
  • оцінити температуру кінцівок і чола: як холод, так і надлишок тепла здатні завдати серйозних незручностей;
  • взяти на руки, притиснути до грудей і виконувати легкі погойдування з боку в бік, поки малюк не заспокоїться або не засне;
  • погодувати або дати пустушку, попередньо змочивши її в грудному молоці.

Важливо правильно підбирати перший одяг, щоб він не тиснув, не стискав тіло і не сковував рухів. Корисно залучити й білий шум — звук пилососа або фена відверне увагу та розслабить крихітку, особливо в разі перевтоми, що допоможе їй швидко заснути.