Лікування хронічних ран
Хронічні рани — це пошкодження тканин, які не загоюються протягом тривалого часу (зазвичай понад 4-6 тижнів) і мають складний характер заживання. Вони можуть виникати через порушення в роботі організму, що заважають природним процесам регенерації, а не в результаті травмування шкіри (опіки, порізи та інше). Це призводить до порушення обмінних процесів у тканинах, через що вони пошкоджуються, і процес загоєння рани може сповільнитися або зовсім зупинитися.
Види хронічних ран
До найпоширеніших видів хронічних ран відносяться:
- Пролежні. Це відмирання м’яких тканин, що розвивається внаслідок порушення кровообігу через їх тривале механічне здавлювання. Пролежні проявляються появою почервоніння або блідості, пухирів, підвищенням температури в місці пошкодження тканин, дискомфортом.
- Трофічні виразки. Так називаються рани, що зазвичай з’являються на гомілці, але в залежності від причини утворення можуть бути й на інших ділянках ноги. Через порушення кровообігу нижніх кінцівок розвивається венозний застій, що провокує пошкодження тканин з подальшим формуванням виразки. Процес її формування досить тривалий. На розвиток трофічних виразок можуть вказувати наступні симптоми – гіперпігментація шкіри, набряк, застійна екзема, відчуття розпирання в кінцівках ближче до вечора.
- Синдром діабетичної стопи. Це патологічний стан, що розвивається на фоні цукрового діабету. Головним симптомом, на який варто звернути увагу, є відсутність больових відчуттів або чутливості до здавлювання. Профілактика формування такої рани полягає в захисті шкіри від пошкоджень, бо навіть дрібні подряпини можуть призвести до розвитку хронічної рани.
Причини появи хронічних ран
Головною причиною, через яку розвивається хронічна рана, є недостатня активність відновлювальних процесів в організмі та сповільнення відновлення тканин. До цього може призвести:
- хронічна інтоксикація організму;
- ослаблення імунітету через хронічний імунодефіцит чи наявність супутніх розладів;
- порушення обмінних процесів в організмі;
- цукровий діабет;
- порушення кровообігу;
- дефіцит кальцію та цинку в організмі;
- дефіцит вітамінів А, С, К та групи В, які приймають безпосередню участь у процесі загоєння ран;
- онкологія;
- загальне виснаження організму (через неправильне харчування або вікові зміни).
Специфічним фактором, що призводить до розвитку хронічних ран, є порушення кровообігу в нижніх кінцівках. Зазвичай такий стан спостерігається при варикозному розширенні вен.
До місцевих причин розвитку хронічної рани можна віднести:
- проникнення чужорідного тіла в тканини;
- інфекційний процес;
- некротизація тканин у рані, що підвищує ризик гнійного процесу;
- повторне пошкодження шкіри.
Симптоми та лікування хронічних ран
Серед основних клінічних проявів хронічних ран варто виділити:
- постійний біль в ушкодженій ділянці;
- неприємний запах від рани;
- неможливість з’єднати краї пошкодження;
- кровоточивість;
- відсутність ефекту або мінімальний результат від використання лікарських засобів;
- відсутність прогресу в загоєнні рани (зупинка процесу на одному етапі) довше, ніж 3 тижні.
Всі ці ознаки вказують на те, що процес регенерації тканин порушено. Тому для лікування звичних засобів недостатньо – необхідно приймати комплексні міри. Щоб досягти прогресу, варто забезпечити необхідні умови для відновлення регенерації. Вони полягають у наступному:
- збалансоване харчуванні, збагачення раціону вітамінами А, С, групи В, колагеном та іншими речовинами, що приймають безпосередню участь у процесі відновлення тканин;
- нормалізація сну та повноцінний відпочинок – доведено, що під час сну процес регенерації тканин прискорюється;
- захист рани та зони навколо неї від негативного зовнішнього впливу (здавлювання, натирання);
- провітрювання рани, щоб запобігти розвитку гнійного процесу.
Детальніше про особливості та лікування хронічних ран можна почитати за посиланням https://burnclinic.com.ua/services/likuvannya-hronichnyh-ran-shho-ne-zagoyuyutsya/.
Лікування з урахуванням причини виникнення
Перед тим, як призначити лікування, важливо зрозуміти, що стало причиною хронічного порушення регенерації. Саме від цього буде залежати подальша терапія:
- Спочатку лікар перевіряє рану на наявність у ній чужорідних тіл, некротизованих тканин та при необхідності виконує її очищення. За наявності в рані чужорідного тіла, видаляти його самостійно не рекомендується. Це може спричинити додаткове пошкодження та підвищити ризик інфікування.
- При порушенні місцевого кровообігу необхідно усунути джерело здавлювання тканин (постійно змінювати положення тіла лежачої людини, вдягати одяг та взуття, які не здавлюють шкіру).
- При появі трофічних язв важливо використовувати бандаж або компресійний трикотаж. Це допоможе нормалізувати кровообіг та підтримати судини.
- При виснаженні організму важливо забезпечити організм повноцінним доступом поживних речовин.
- Пацієнтам з цукровим діабетом важливо регулярно контролювати рівень глюкози в крові та лікувати основне захворювання.
Після того, як будуть створені всі умови для загоєння рани, лікар призначає комплексну терапію.
Лікування в залежності від стадії хронічної рани
Лікування хронічних ран також залежить від стадії, на якій зупинився процес загоєння:
- Гостра стадія. Для неї характерні судинні зміни, що викликані реакцією на ушкодження та призводять до згортання крові. У разі інфікування рани починається гнійний процес, а токсичні речовини швидко потрапляють у кров. Тому на цій стадії важливо якісно очистити рану від некротичних тканин, видалити чужорідне тіло (за наявності) та провести дренування з виводом з рани гною. Після цього пошкодження обробляється фізрозчином.
- Грануляційна стадія. Для неї характерне формування тонкого шару сполучної тканини. Краї починають поступово стягуватися, а рана загоюватися. В шарі сполучної тканини формуються нові капіляри, які живлять тканини. Інколи процес загоєння зупиняється саме на цьому етапі (найчастіше так проявляються трофічні виразки). На цій стадії потрібно захистити новостворену тканину та стимулювати подальшу регенерацію, уникнувши ризику запалення. Для прискорення відновлення тканин використовуються спеціальні регенеруючи мазі та накладається стерильна пов’язка.
На будь-якому етапі лікування хронічних ран необхідно дотримуватися збалансованого харчування та режиму відпочинку.
Пройти лікування хронічних ран у Києві можна в клініці лікаря Жернова https://burnclinic.com.ua/services-category/likuvannya-ran/. В своїй практиці лікар використовує сучасні методи та ефективні препарати, що гарантує швидке та якісне загоєння пошкоджень. Для запису на консультацію зателефонуйте або скористайтеся формою на сайті.