Жіночі статєві гормони — як виявити дисбаланс
Гормони відіграють важливу роль у вашому повсякденному житті. На все, починаючи з обміну речовин, температури тіла, апетиту, частоти серцевих скорочень, циклів сну та репродукції, можуть впливати гормони. Для жінок правильний рівень естрогену та прогестерону відіграє важливу роль у тому, щоб почувати себе найкращим чином протягом усього життя.
Відсутність контролю рівня гормонів може викликати у вас різні стани. Зміна рівню гормонів може вплинути на ваш настрій, спричинити збільшення ваги, стрес, порушити здатність спати. Фізично ви можете відчувати пітливість або припливи та головний біль.
Жіночі статеві гормони
Гормони, які роблять жінку жінкою, жорсткі. У той час як гормони, які регулюють обмін речовин або пам’ять, зазвичай працюють непомітно, статеві завжди викликають великий галас. Однак жіночі статеві гормони відповідають за те, що жінки можуть стати статевими партнерами і мамами.
Є дві групи статевих гормонів, які виробляються яєчниками, естроген і прогестерон. Естроген і прогестерон необхідні для репродуктивного розвитку та фертильності. До жіночих статевих гормонів також входить невелика кількість тестостерону.
Що таке естроген?
Основна частина жіночого гормону естрогену виробляється в яєчниках і є, мабуть, найбільш відомим статевим гормоном. Меншу кількість естрогену також виробляють надниркові залози і жирові клітини. Коли доходить до статевого розвитку, гормон естроген відіграє центральну роль.
Що таке прогестерон?
Гормон прогестерон готує організм до вагітності і допомагає стабілізувати менструальний цикл. Рівні цього гормону впливають на те, наскільки регулярні ваші місячні, а також на те, чи можете ви відчувати труднощі із заплідненням, серед іншого. Прогестерон виробляється в яєчниках, плаценті і надниркових залозах.
Що може викликати дисбаланс гормонів?
Якщо у вашому організмі занадто багато або занадто мало певного гормону, це може мати серйозні наслідки. Не новина, що рівень гормонів змінюється з віком, а для жінок старшого віку це відбувається у зв’язку з менопаузою. Іншою причиною дисбалансу є захворювання, що впливають на гормон щитовидної залози.
Порушення гормонального фону можуть бути викликані прийомом ліків, стресом, лікуванням раку, розладами харчування, травмами або гормонотерапією, серед інших причин.
Як визначити гормональний дисбаланс?
Під час статевого дозрівання, вагітності, годування груддю та менопаузи ваш нормальний гормональний цикл змінюється природним чином. Існує кілька ознак або симптомів, які можуть вказувати на гормональний дисбаланс. Залежно від того, рівень якого гормону порушений, симптоми та ознаки будуть відрізнятися. Загальні ознаки для жінок включають:
- Нерегулярні місячні
- Вагінальна сухість
- Вагінальна атрофія
- Різка зміна ваги
- Біль під час сексу
- Акне та прищі
- Втрата волосся
Як гормони впливають на тіло і психічне здоров’я
Порушення гормонального рівня може суттєво вплинути на здоров’я, що, у свою чергу, відобразиться на загальному психічному стані. Відчуття втоми, збільшення або навпаки втрата ваги, зниження сексуального бажання, зниження рівня голоду/спраги – це приклади ситуацій, коли ваше тіло може працювати не так, як ви звикли.
Важливо спробувати з’ясувати, що викликає у вас подібне відчуття, щоб мати можливість щось зробити з цим і повернути якість життя туди, де вона повинна бути – на висоті! Незалежно від того, чому у вас дисбаланс гормонів, ви не повинні терпіти дискомфорт. Тому при виникненні симптомів гормонального дисбалансу, зверніться до гінеколога та ендокринолога, щоб провести усі необхідні обстеження. Лікарі-гінекологи та ендокринологи Медичного центру «МЕДГАРАНТ» у Черкасах діагностують гормональні дисбаланси та пропонують рішення – гормональні підтримуючі препарати, персоналізовані програми харчування та інші зміни способу життя.