Основні стилі хересів та гастрономічні поєднання

Основні стилі хересів та гастрономічні поєднання

Херес — добре відомий сорт вина з Іспанії, який люблять і цінують не тільки в Європі, але й у всьому світі. Хереси поділяються на три великі групи: сухі (Vinos Generosos), натуральні солодкі (Vinos Dulces Naturales) та купажовані (Vinos Generosos de Licor). Розглянемо основні стилі більш детально.

Стилі та категорії

Серед сухих хересів виділяють такі категорії.

Fino та Manzanilla

Базове вино виробляється виключно із самопливу. Ключова відмінність — місце витримки, яка може бути лише динамічною та тільки під флором. Фіно та мансанілья — найлегші, найсухіші та найпопулярніші стилі хересу багато в чому завдяки їхній універсальності щодо гастрономічних поєднань. Смак найчастіше характеризується горіховими (мигдальними) та солонуватими відтінками. Такий херес — відмінний варіант аперитиву у спекотний день, а також чудово поєднується з копченою рибою, морепродуктами, рибними паштетами, сиров’яленою шинкою, томатами, юшкою, оливками, анчоусами тощо. Цей сорт активно представлений в Україні, тому можна легко знайти і замовити вино Jerez в Києві, навіть з доставкою.

Oloroso

Іспанською «ароматний», «запашний» — виробляється з пресової фракції. Базове вино міцністю до 17–18 градусів. Чим довше витримка, тим темнішим і насиченішим стає херес. Аромат і смак характеризуються бальзамічними, деревними тонами, відтінками лісових горіхів, тютюну, підліску, трюфелів та шкіри. Гастрономічні поєднання підбирати складніше, але і тут є величезний простір для експериментів. Серед класичних пар відзначимо м’ясні страви та сири (від камамберу до твердих витриманих видів), проте можна скуштувати і менш стандартні варіанти, наприклад солоне горіхове морозиво.

Amontillado

Іспанською «на монтильський манер», «як у Монтильї» — вид сухого хересу, що пройшов тривалу (мінімум 2–3 роки) біологічну витримку, а після неї — повноцінну оксидативну витримку. Аромат тонкий, з переважанням тонів смаженого мигдалю, лісового горіха, трав, тютюну, часто з йодистими відтінками. Такий херес має тривалий, складний післясмак. Оцінити його можна, замовивши пляшку на сайті maudau.com.ua. Серед гастрономічних поєднань варто відзначити локшину пад-тай, страви з грибами, паелью та різотто.

Купажовані хереси

Виробляються шляхом змішування сухих та натуральних солодких сортів. Дозволені також додаткові добавки: наприклад, кольорові вина, які робляться на основі arrope — сиропу із сусла паломіно. Сусло випаровується і карамелізується, в результаті чого виходить солодкий і густий сироп. Потім він змішується з виноградним суслом, отримана суміш зброджує до 8%, знімається з осаду, витримується в американському дубі за будь-якою з хересних технологій. Прихильники солодкого та міцного алкоголю гарантовано отримають задоволення від цього сорту вина. До того ж херес — це завжди вдала ідея для презента, особливо коли бюджет обмежений.